دعوت نامه چیست و چگونه به مهاجرت شما کمک می کند

یک دعوت نامه برای یک شهروند کشور ثالث برای تضمین هزینه های زندگی اش صادر می شود و به عنوان مدرکی مبنی بر رعایت شرایط اقتصادی مورد نیاز برای اخذ اجازه اقامت عمل می کند. با نوشتن یک دعوت نامه، دعوت کننده وظیفه اش را برای برعهده گرفتن همه هزینه های مربوط به هزینه های زندگی و مسافرت متقاضی می پذیرد. این نقش می تواند توسط یک فرد یا یک شخص حقوقی انجام گیرد.
فهرست مطالب

دعوت نامه برای ویزا

دعوت نامه چیست و چگونه به مهاجرت شما کمک می کند

دعوت نامه یک گواهی مهر و امضا شده‌ است که از سوی فردی حقیقی از کشور مقصد ارسال می‌شود. در واقع میزبان دعوت نامه را می نویسد و ارسال می کند. برای مثال دوست یا اقوام درجه یک متقاضی اخذ ویزای شینگن می‌توانند از طریق دفاتر شهرداری کشورهای عضو شنگن یک دعوت نامه به اسم مسافر دریافت کند. با نوشتن دعوت نامه، دعوت کننده هزینه های مربوط به زندگی و مسافرت متقاضی را می پذیرد. این نقش می تواند توسط یک فرد یا یک شخص حقوقی انجام گیرد.

فرستادن دعوتنامه ویزای شینگن کار آسانی نیست و فرد میزبان باید شرایط لازم را داشته باشد. اطلاعات دعوت نامه ویزای شینگن باید کامل و درست باشد و هدف از سفر در آن نوشته شده باشد. همچنین دعوت‌ کننده باید محل اقامت و نحوه سفر متقاضی را نیز اعلام کند. شخص دعوت شده هنگام درخواست ویزا، دعوت نامه را باید همراه سایر مدارک خود به افسر بررسی کننده مدارک در سفارت ارائه دهد.

انواع دعوت نامه:

دعوت نامه یک راه ارتباطی بسیار مناسب برای افزایش شانس دریافت ویزا می باشد. با داشتن دعوت نامه مشخص می‌شود که متقاضی قصد اقامت دائم ندارد و طبق تارخ تعیین شده به کشورش بازخواهد گشت و در عمل افسر مصاحبه کننده از بازگشت شما به کشور مطمئن می گردد. با توجه به هدف سفر شما و نوع ویزای درخواستی انواع مختلفی از دعوت نامه وجود دارد، که در ادامه آن ها را بررسی می کنیم:

 • دعوت نامه توریستی: در صورتی که با هدف گردشگری و تفریح به کشور دیگری سفر می کنید، نیاز به ارائه دعوت نامه توریستی دارید. باید برای استفاده از این نوع دعوت نامه، ویزای درخواستی شما هم از نوع توریستی باشد. برای ارسال دعوت نامه توریستی نیز لازم است فرد ارسال کننده دعوت نامه گواهی تمکن مالی لازم جهت پذیرایی از مهمان ها را داشته و همچنین هدف از دعوت مهمان را شرح دهد.
 • دعوت نامه تجاری: برای زمانی ‌که به قصد شرکت در همایشی تجاری یا دوره‌های آموزشی می خواهید به کشور دیگری سفر کنید و در واقع ویزای تجاری دریافت کنید باید دعوت نامه شما نیز متناسب با آن از نوع دعوت نامه های تجاری باشد. این نوع از دعوت نامه ها معمولا از طرف شرکت برگزار کننده همایش و یا شرکت طرف همکار ارسال می گردد.
 • دعوت نامه تحصیلی: اگر می‌خواهید برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر سفر کنید باید دعوت نامه تحصیلی داشته باشید. دعوت نامه تحصیلی باید توسط دانشگاه و یا موسسه آموزشی ارسال شود و شامل اطلاعات اصلی همچون رشته تحصیلی، محل اقامت، رشته و بازه زمانی تحصیل شما باشد. همچنین لازم است مدرک دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه نیز به همراه دعوت نامه تحصیلی پیوست گردد.
 • دعوت نامه کاری: اگر کارفرمایی با توجه به مدرک/تخصص و یا تجربیات شما بخواهد دعوت نامه ارسال کند، باید از این نوع از دعوت نامه استفاده کند.
 • دعوت نامه خانوادگی: برای ارسال دعوت نامه فامیلی، فرد ارسال کننده دعوت نامه لازم است مدارک هویتی خود را که نشان دهنده نسبت فامیلی و خویشاوندی با افراد مربوطه می باشد، نشان داده و ارائه دهد. در صورتی‌که دعوت نامه ویزای شینگن شما خانوادگی باشد، برای اثبات رابطه خانوادگی یا دوست بودن دعوت ‌کننده و متقاضی، باید مدارکی به سفارت ارائه شود. در صورتی ‌که رابطه خانوادگی با هم داشته باشید به کمک شناسنامه و ترجمه آن می‌ توان ادعای داشتن رابطه نزدیک را ثابت کرد. اگر رابطه خانوادگی نداشته باشید باید ثابت کنید که واقعا هم‌دیگر را می‌شناسید. با استفاده از عکس‌های قدیمی یا برای مثال اثبات هم‌کلاسی بودن از روی مدرک تحصیلی هر دوطرف می‌توان به درستی این قضیه پی ‌برد.
 • دعوت نامه نمایشگاهی: همانطور که از اسم آن مشخص است، این تنوع از دعوت نامه از طرف شرکت‌ها برای تاجرین فرستاده می‌شود تا برای شرکت در نمایشگاه خاصی حاضر شوند.
 • دعوت نامه بیمارستانی: زمانی‌ که شما بیماری داشته باشید و نیاز به درمان در یک کشور خارجی داشته باشید برای شما ارسال خواهد شد. برای استفاده از دعوت نامه بیمارستانی، لازم است ویزای شما هم از این نوع باشد. لازم است تمامی جزئیات سفر مانند زمان ورود به کشور خارجی، نحوه پرداخت هزینه های درمان و نحوه پرداخت هزینه های اقامت در کشور خارجی بیان گردد.

شرایط ارسال دعوتنامه مهاجرتی:

شرایط ارسال دعوتنامه با توجه به نوع دعوت نامه متفاوت خواهد بود. اما افرادی که قصد ارسال دعوت نامه دارند به طور کلی باید دارای شرایط زیر باشند: 

 • برخورداری از سن قانونی بالای 18 سال
 • داشتن اقامت دائم یا شهروند کشور مقصد بودن
 • پرداخت تمام مالیات ها و عوارض های دولتی و نداشتن هیچگونه بدهی به دولت
 • عدم ورود به کشور مربوطه از طریق پناهندگی و با طرح های مشابه

با توجه به نوع دعوت نامه ارسالی ممکن است شرایط دیگری نیز لازم باشد، در قسمت انواع دعوت نامه توضیح کلی در این موضوع داده شده است. برای اطلاعات دقیق تر نیز می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

اطلاعات مورد نیاز در دعوت نامه:

 1. نام متقاضی
 2. طلاعات تماس سفارت
 3. شماره تماس سفارت
 4. نام فرد دعوت‌کننده
 5. شماره تماس فرد دعوت‌کننده
 6. شماره گذرنامه متقاضی
 7. هدف سفر
 8. تاریخ سفر
 9. تاریخ نوشتن دعوت نامه
 10. امضای شخص دعوت‌کننده
 11. اسناد و ضمیمه‌های لازم

توجه داشته باشید، دعوت نامه یک نامه رسمی و قانونی است و لذا باید به زبان رسمی نوشته شود، تا حد امکان باید دقیق بود و به تمام تاریخ ها و هزینه ها با دقت کافی اشاره کرد.

یک نمونه دعوت نامه:

یک نمونه دعوت نامه از دوستان:

دعوت نامه خانوادگی

یک نمونه دعوت نامه کاری:

دعوت نامه کاری

نتیجه گیری:

دعوت نامه یکی از بهترین راه ها برای افزایش شانس شما برای مهاجرت به کشورهای خارجی است. دعوت نامه در واقع یک نامه رسمی است که زمان اقامت و همچنین هزینه های شما در کشور مقصد به صورت دقیق در آن مشخص می شود. دعوت نامه باید به صورت رسمی نوشته شود و اطلاعات خاصی حتما در آن ذکر شود که توضیح کامل آن در این نوشته به شما توضیح داده شد. این نامه در زمان مراجعه به سفارت در وقت سفارت مقرر شده برای شما ارائه می گردد.

 
آیا این پست برای شما مفید بود:
4.6/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *