مدارک مورد نیاز برای ویزای آلمان + چک لیست کامل مدارک ویزای آلمان ۲۰۲۴

فهرست مطالب

کشور آلمان به عنوان یکی از مقصدهای محبوب برای گردش و تفریح و مهاجرت به حساب می‌آید که امروزه افراد بسیار زیادی اقدام به دریافت ویزای آلمان کرده‌اند. ویزای آلمان می‌تواند برای موارد متفاوتی از جمله مهاجرت به این کشور، گردش و تفریح، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت کاری و بسیاری از موارد دیگر کاربردی باشد. برای دریافت ویزای آلمان لازم است تا شما مدارک مورد نیاز برای ویزای آلمان را دریافت کرده باشید.

ما در ادامه راجب وقت سفارت و تمام مدارک مورد نیاز برای ویزای آلمان و همچنین اطلاعاتی درباره کارگزاری ویزامتریک را برای شما معرفی خواهیم کرد و توضیحات لازم را در این باره به شما خواهیم داد.

مدارک مورد نیاز برای ویزای آلمان

برای دریافت ویزای آلمان، مدارک زیر معمولاً مورد نیاز است و لازم است تا شما اقدام به دریافت این مدارک کنید:

 1. پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار
 2. فرم درخواست ویزا (Schengen visa application form) که به صورت آنلاین یا در سفارت یا کنسولگری آلمان قابل دریافت است.
 3. دو عکس رنگی با پس زمینه سفید و ابعاد استاندارد
 4. تاییدیه رزرو هتل یا اطلاعات مربوط به محل اقامت در آلمان
 5. بلیط رفت و برگشت
 6. اطلاعات بیمه مسافرتی که شامل پرداخت هزینه‌های پزشکی و بازپرداخت هزینه‌های لغو سفر است.
 7. تاییدیه اشتغال یا مدارک مالی که نشان دهد شما قادر به تامین هزینه‌های خود در طول اقامت در آلمان هستید.
 8. اگر دارای تور گروهی هستید، باید تاییدیه از طرف تور ارائه کنید.
 9. مدارک دیگری که ممکن است بر اساس نوع ویزای مورد نظر شما، مورد نیاز باشند.

لطفاً توجه داشته باشید که لیست مدارک ممکن است بسته به نوع ویزای مورد نظر مانند ویزای تفریحی و یا ویزای تحصیلی، تغییر کند. به همین دلیل برای به دست آوردن اطلاعات دقیق تر در مورد دریافت ویزای آلمان و مدارک مورد نیاز برای ویزای آلمان می‌توانید به سفارت یا کنسولگری آلمان در خود مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای آلمان

مدارک لازم ویزای آلمان با دعوتنامه

مراحل و مدارک دریافت ویزای آلمان به موارد متفاوتی از جمله نوع ویزا مانند ویزای کاری یا ویزای تحصیلی و یا ویزای گردشگری بستگی دارد . لازم است تا شما تمام مراحل دریافت ویزای آلمان که همان وقت سفارت آلمان است را به درستی انجام دهید و همینطور تمام مدارک مورد نیاز برای ویزای آلمان را ارائه دهید تا بتوانید ویزای این کشور را دریافت کنید. ویزای آلمان با دعوتنامه یکی دیگر از انواع ویزاهای آلمان به حساب می‌آید که افراد بسیار زیادی اقدام به دریافت این ویزا کرده‌اند اما باید بدانید که برای دریافت این ویزا لازم است تا تمامی مدارک را به صورت کامل جمع آوری کنید تا برای دریافت ویزا با مشکلی مواجه نشوید.

برای اخذ ویزای آلمان با دعوتنامه، مدارک زیر معمولاً مورد نیاز است:

 • پاسپورت با حداقل 6 ماه اعتبار بعد از تاریخ ورود به آلمان.
 • فرم درخواست ویزا که باید به دقت پر شود و تمام اطلاعات لازم مانند اطلاعات هویتی فرد و بسیاری از موارد دیگر به درستی درج شود.
 • دو قطعه عکس رنگی با پس زمینه سفید.
 • دعوتنامه رسمی از شخص یا سازمان معتبر در آلمان که شامل اطلاعات مهمی مانند هدف سفر، مدت اقامت، هزینه‌های مربوطه و اطلاعات فرد دعوت شده است.
 • تأییدیه اقتصادی و مالی از فرد دعوت شده که نشان دهد او قادر به تأمین هزینه‌های مربوط به سفر و اقامت خود در آلمان است.
 • اثبات بیمه سفر با پوشش کامل برای تمام مدت اقامت در آلمان.
 • اثبات رزرو هتل یا اقامتگاه در صورتی که دعوتنامه شامل اقامت در هتل نباشد.
 • مدارک مالی بانکی معتبر که نشان دهد فرد متقاضی قادر به تأمین هزینه‌های مربوط به سفر و اقامت است.

لطفا توجه داشته باشید که ممکن است مدارک دیگری نیز برای اخذ ویزا به آلمان با دعوتنامه لازم باشد و بهتر است با سفارت یا کنسولگری آلمان در کشور خود تماس بگیرید تا اطلاعات دقیق و به روز را دریافت کنید.

مدارک مورد نیاز برای ویزای آلمان

مدارک لازم ویزای دانشجویی آلمان

ویزای دانشجویی یکی از ویزاهایی است که سالانه افراد بسیار زیادی اقدام به دریافت آن می‌کنند و قصد مهاجرت تحصیلی به کشور آلمان را دارند. کشور آلمان یکی از کشورهایی است که دانشجوهای بسیار زیادی اقدام به ادامه تحصیل در دانشگاه‌های آن کشور می‌کنند و برای انجام این کار لازم است تا ویزای دانشجویی کشور آلمان را داشته باشند. برای دریافت ویزای دانشجویی کشور آلمان لازم است ابتدا وقت سفارت شنگن دریافت کنید و تا شما تمام مدارک مورد نیاز را به صورت کامل تهیه کنید و آن را به سفارت ارائه دهید که مدارک لازم برای درخواست ویزای دانشجویی به سفارت آلمان عبارتند از:

 • فرم درخواست ویزا که در وبسایت سفارت آلمان قابل دانلود است که شما می‌توانید این فرم‌ها را چاپ کنید و در برخی از مواقع لازم است تا دو نمونه کپی از این فرم را داشته باشید.
 • اصل پاسپورت با حداقل ۶ ماه اعتبار بعد از تاریخ پایان مدت اقامت در آلمان و حداقل دو برگ خالی برای ویزا.
 • دو عکس رنگی با پس زمینه سفید و به روز با ابعاد مناسب.
 • ارائه یک نسخه از دعوتنامه رسمی از دانشگاه مورد قبول در آلمان یا مؤسسه آموزشی دیگر، که شامل جزئیات دقیق در مورد دوره تحصیلی و مدت اقامت در آلمان است.
 • ارائه مدارك تحصيلي شامل:
  – نامه رسمی پذیرش از دانشگاه یا مؤسسه آموزشی مربوطه.
  – گواهی ورود مستقیم دوره تحصیلی در دانشگاه.
  – گواهی تحصیلی و جداول نمرات از دانشگاه قبلی )اگر دانشجوی از قبل دانشجوهستید)
  – حساب بانکی با موجودی کافی برای تأمین هزینه های معیشتی در طول دوره تحصيلي مانند هزینه محل اقامت مانند خوابگاه و هزینه خورد و خوراک و بسیاری از موارد دیگر.
 • ارائه مدارک کامل در مورد بیمه سفر برای پوشش هزینه های درمانی ویزا دانشجو.
 • اثبات مالی، مانند سند مالکیت ملک، گواهی درآمد، گواهی اشتغال و غیره، که نشان دهد دانشجوی توانایی تأمین هزینه های زندگی و تحصیل در آلمان را دارد.
 • رزومه (CV) که شامل مشخصات فردی، سابقه تحصیلی و تجربه های کاری است.
 • نامه توصیه از یک استاد یا اشخاص دیگر که توانایی تحصیل و توانمندی های شما را تأیید کند.
 • کپی برگه شناسایی ملی یعنی کارت ملی یا شناسنامه.
 • پر کردن فرم تفصیلی در مورد تاریخچه سفر خود.

لطفا توجه داشته باشید که این فهرست ممکن است بسته به شرایط خاص و ویزای مورد نظر تغییر کند و یا ممکن است مدارک لازم برای پذیرش در هر دانشگاه با بسیاری از دانشگاه‌های دیگر تفاوت‌هایی را داشته باشد به همین دلیل لازم است تا قبل از اقدام به جمع آوری این مدارک اطلاعات لازم را در مورد مدارک مورد نیاز از سایت دانشگاه مربوطه و سفارت یا کنسولگری آلمان به دست بیاورید تا بتوانید تمام مدارک را به صورت کامل و درست جمع آوری کنید.

سخن پایانی

کشور آلمان به عنوان یکی از مقاصد پرطرفدار و بسیار جذاب گزینه بسیار فوق العاده مناسبی برای افرادی است که می‌خواهند برای تفریحات مهیج به یک کشور دیگر سفر کند. علاوه بر آن کشور آلمان یکی از بهترین کشورها برای کار و ادامه تحصیل است که افراد بسیار زیادی به صورت تحصیلی و یا کاری به کشور آلمان مهاجرت می‌کنند. کشور آلمان یکی از کشورهایی است که شغل‌های زیادی را برای مهاجران دارد و این مورد سبب شده است تا افراد بسیار زیادی از سراسر دنیا برای کار به این کشور مهاجرت کنند.

برای مهاجرت به کشور آلمان در ابتدا لازم است تا شما مدارک مورد نیاز برای ویزای آلمان را به سفارت ارائه دهید و منتظر دریافت ویزای خود باشید. پس از ارائه مدارک لازم شما می‌توانید تمام مراحل نام برده شده را برای دریافت ویزای آلمان پشت سر بگذارید و در انتها ویزای خود را دریافت کنید.

آیا این پست برای شما مفید بود:
4.6/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *