پیکاپ ویزا چیست و بررسی شرایط آن

پیکاپ ویزا در زمان کانفرم تایید درخواست ویزا ممکن است برای شما لازم باشد. استفاده از خدمات پیکاپ ویزا موجب کاهش هزینه و صرف زمان کمتری برای این منظور می شود. برای آشنایی با جزئیات و شرایط پیکاپ ویزا ادامه این پست را مطالعه بفرمایید.
فهرست مطالب

پیکاپ ویزا چیست؟

پیکاپ ویزا به معنی تعیین فردی به نمایندگی از شما برای دریافت ویزای شما از سفارت خانه است. آنچنان که می دانید برای دریافت ویزای بسیاری از کشورها همچون کانادا و آمریکا شما نیاز است به خارج از ایران سفر کنید. در صورت کانفرم درخواست ویزا، شما برای دریافت ویزا لازم است مجددا به آن کشور سفر کنید، در بسیار از مواقع برای پرهیز از هزینه های مالی و زمانی سفر دوم شما می توانید پاسپورت خود را در اختیار فرد دیگری بگذارید تا اینکار را برای شما انجام دهد به این فرآیند پیکاپ ویزا گفته می شود. 

فرستادن و بازدریافت پاسپورت با ویزا از سفارت کشور هدف به فرد متقاضی به عنوان “پیکاپ پاسپورت” یا “پیکاپ ویزا” شناخته می‌شود. “پیکاپ” در انگلیسی به معنای برداشتن چیزی از مکانش است. “پیکاپ ویزا” به معنای برداشتن ویزا از سفارت کشور مربوطه و تحویل آن به متقاضی در کشور مبدا است. این دو اصطلاح، یعنی “پیکاپ ویزا” و “پیکاپ پاسپورت”، تقریبا هم‌معنی هستند و می‌توانند به جای هم استفاده شوند. پس اگر با هر یک از این دو عبارت مواجه شدید، بدانید که تفاوت چندانی ندارند و می‌توانید ویزای خود را به راحتی دریافت کنید. لازم به ذکر است که رعایت کوچکترین جزییات، سرعت اجرا و همچنین رعایت موارد امنیتی برای حفاظت از پاسپورت فرد متقاضی امری بسیار کلیدی در این فرآیند است.

پیکاپ ویزا
استفاده از خدمات پیکاپ ویزا

کشورهای خدمات پیکاپ ویزا:

معمولا خدمات پیکاپ ویزا برای کشورهایی است که در ایران سفارت خانه ندارند و یا خدمات کنسولی خود را به ایرانی ها ارائه نمی کنند. لیست مهمترین کشورهای که در این لیست قرار دارند به شرح زیر است:

 • آمریکا معمولا پیکاپ ویزا از اربیل عراق، ترکیه،ارمنستان و انارات متحده عربی انجام می گردد.
 • کانادا
 • انگلیس
 • آلبانی
 • لتونی
 • لیتوانی

فرآیند پیکاپ پاسپورت:

برای اینکه بدانید فرآیند پیکاپ ویزا چگونه است، شرح کاملی از ان را در ادامه برای شما آورده ایم:

 • کانفرم درخواست ویزای فرد متقاضی از سوی سفارت کشور هدف: طبیعتا در صورت ریجکت شما نیاز به خدمات ورتبط به پیکاپ نخواهید داشت.
 • دریافت ایمیل از سفارت و کانفرم درخواست ویزا: معمولا این ایمیل با فاصله دو هفته ای از زمان مصاحبه اولیه ارسال می گردد و شما پس از آن می توانید برای دریافت ویزا اقدام کنید.
 • استفاده از خدمات پیکاپ پاسپورت: شما ایمیل ارسالی سفارت، پاسپورت و نامه وکالت خود را در اختیار فرد یا شرکت ارائه دهنده خدمات قرار می دهید.
 • تحویل ویزا به فرد متقاضی: در پایان نیز پاسپورت شما به همراه ویزای تازه صادر شده به شما برگردانده می شود.

توجه داشته باشید برای استفاه از خدمات پیکاپ ویزا شما حداقل باید یکبار به خارج از کشور سفر کرده و برخی امور مانند انگشت نگاری را به صورت حضوری انجام داده باشید.

فرم وکالت نامه که از متقاضی گرفته می شود نیز لازم است حتما توسط سفارت پذیرفته شود. پس از این مرحله نماینده شما با در دست داشتن مدارک و مجوز مربوطه به پیکاپ اقدامات لازم را انجام می دهد و می توانید خیال راحتی بابت انجام سریع و ایمن مراحل دریفت ویزای خود داشته باشید.

مدارک لازم برای پیکاپ:

برخی از مدارک مورد نیاز برای پیکاپ ویزا در اینجا آورده شده است. توجه داشته باشید این مدارک ممکن است با توجه به مقصد شما متفاوت باشد، در صورت نیاز کارشناسان ما، شما را برای این منظور راهنمایی خواهند کرد:

 • پاسپورت معتبر و دارای امضا
 • پرینت ایمیل سفارت، که در آن ویزای شما کانفرم شده است
 • تکمیل صفحه آخر ایمیل سفارت و هر نوع اطلاعات دیگری که سفارت خانه از شما درخواست تکمیل آن به صورت آنلاین را داشته ه است.
 • دو قطعه عکس مناسب پاسپورتی
 • فرم وکالت که باید به صورت کامل پر شده باشد و به تایید سفارت خانه رسیده باشد.

توجه داشته باشید، شما باید تمام این مدارک را در اختیار نماینده خود قرار دهید تا بتوانید ویزای شما را از سفارت خانه مورد نظر تحویل بگیرد.

پیکاپ ویزای کانادا
پیکاپ ویزای کانادا

پیکاپ ویزای کانادا:

کانادا یکی از مقاصد مهم مهاجرتی برای ایرانیان است. به صورت که هر ساله افارد زیادی برای مهاجرت به این کشور اقدام می کنند. سفارت کانادا در تهران تعطیل است. لذا ایرانی ها برای اخذ ویزای کانادا مجبورند به ترکیه، امارات و یا سایر کشورهای همسایه سفر کنند. 

خدمات پیکاپ ویزای کانادا هم اکنون در سفارت‌خانه‌های کانادا در این دو کشور، به عنوان پیکاپ ویزا از استانبول، آنکارا، دبی و ابوظبی ارائه می‌شود. توجه داشته باشید با توحه به اینکه اکثر افرادی که کانفرم ویزای کانادا را می گیرند، قصد مهاجرت به این کشور را دارند و زمان آنان برای انجام امور مختلف بسیار فشرده است، استفاده از خدمات پیکاپ ویزا برای آنان بسیار مفید است.

پیکاپ ویزای آمریکا:

سفارت آمریکا در ایران تعطیل است. متقاضیان ویزای این کشور باید برای انگشت‌نگاری و مصاحبه به سفارت‌خانه‌های این کشور در کشورهای اطراف ایران مراجعه کنند. سفارت خانه های آمریکا در ترکیه، امارات و ارمنستان بیشترین تعداد متقاضیان ایرانی را به خود اختصاص داده‌اند.

همچون کانادا که در بالا توضیح داده شد، خدمات پیکاپ ویزا برای آمریکا نیز بسیار محبوب است و موجب کاهش هزینه های مالی و زمانی مرتبط به مهاجرت شما می شود.

پیکاپ ویزای انگلیس:

تا چندی پیش که سفارت انگلیس در تهران تعطیل بود، شما مجبور بودید برای گرفتن ویزای این کشور به کشورهای همسایه سفر کنید. در نتیجه استفاده از خدمات پیکاپ ویزا بسیار مفید و موثر بود. اما هم اکنون سفارت انگلیس در ایران مجدد فعال شده است. البته ایرانی های بسیاری هنوز از کشورهای همسایه برای دریافت ویزای انگلیس استفاده می کنند و برای این افراد استفاده از خدمات پیکاپ ویزا بسیار مفید خواهد بود.

سوالات متداول:

مزایای اصلی استفاده از خدمات پیکاپ ویزا چیست؟

صرفه جویی در هزینه های مرتبط به سفر به یک کشور خارجی و اقامت در آن همچون بلیط رفت و برگشت و احتمالا هتل محل اقامت از مهمترین دلایل استفاده از خدمات پیکاپ ویزا است. در کنار صرفه جویی در هزینه ها، صرفه جویی در زمان نیز بسیار مهم است. شما برای دریافت ویزا اگر بخواهید خودتان وقت بگذارید معمولا باید حداقل یک هفته برای آن زمان بگذارید که مدتی طولانی است. با استفاده از خدمات این موضوع دیگری نیز به این هزینه ها و وقت گذاشتن های اضافی نیست.

مدت زمان لازم برای پیکاپ ویزا چقدر است؟

پس از امضای قرارداد و انجام کارهای اولیه برای این منظور مدت زمان بین 2 تا 4 هفته لازم است. این زمان به منظور هماهنگی با کارگزاران و استفاده از خدمات شرکت های پستی مورد استفاده قرار می گیرد.

قیمت پیکاپ ویزا چه مقدار است؟

این قیمت با توجه به کشور هدف شما و نیز محل پیکاپ ویزا متغیر است. برای مثال هزینه پیکاپ ویزای کانادا از ترکیه نسبت به پیکاپ آن در دبی متفاوت است. برای اطلاعات بیشتر می توانید از طریق شماره های موجود در سایت با کارشناسان ما در تماس باشید.

آیا این پست برای شما مفید بود:
4.6/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *